Pandemi Sonrası Teknolojik Yaşam

Pandemi sebebiyle ekonomi küresel olarak sarsıldı. Finansal olarak dayanma gücü yahut hızla dijitalleşme imkânı olmayan pek çok markanın zor zamanlar yaşadığını görüyoruz. Fakat yeni normale dönerken geçirdiğimiz salgın dönemi, işletmelerin teknolojik anlamda nelere ihtiyaçları olduğunu belirlemelerinde yol gösterici olabilir.

pandemi-sonrasi-teknolojik-yasam

Pandemi Sonrası Teknoloji Trendleri

Japonya’da bir üniversite Robot Avatlarla mezuniyet töreni gerçekleştirdi. Dünya üzerinde milyonlarca insan bir anda uzaktan çalışmaya geçip, normalde fiziksel olarak gerçekleşen toplantıları online olarak gerçekleştirmeye başladı. California merkezli girişim Nuro, sürücüsüz alışveriş teslimat araçları için rekor hızda DMV’den izin aldı ve test sürüşlerine başladı.

Belki farkında değiliz ama teknolojik bir devrim gerçekleşiyor. Pandemi sonrası da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Özel sektörlerin pandemiyle birlikte aynı fiziksel ortamda olmadan çalışanlarıyla işlerini yürütmesi yeni bir sürecin başlangıcı olarak görülebilir. Bu süreçte evden çalışma sisteminin hayata geçiriliyor olması zaman ve enerji tüketimi konularında tasarruf sağlamış, nüfus yoğunluğu yüksek olan metropollerde trafik azalmış, bunlara bağlı olarak da çevre kirliği düşerken iş verimliliğindeki performansın artması hedeflenmiştir. Bu süreç özel sektörün evden çalışma sisteminin bir provası niteliğine bürünmüş ve insan kaynakları uzmanları çalışanların uzaktan çalışma şekillerini takip edebilecek altyapıların daha iyi hale getirilmesi için yeni programların hayata geçirilmesine fırsat tanımıştır. Bunun sonucu olarak da geniş kitlelerle iletişimi devam ettirmek isteyen markaların dijital platformlar üzerinde iletişimini artırması gerekeceği bir dönemin başlayacağı öngörülebilir. Birçok sektör dijital platform üzerinden hedef kitle ağını genişletme yolunu tutmuştur ancak koronavirüs salını sonrası bu sürecin daha da hızlanacağını söyleyebiliriz

Karantina döneminde işleri etkilenen pek çok işletme dijital medya, sosyal medya, e-ticaret yöneldi. Çünkü ileride olası bir pandemi yaşanması hâlinde, insanlar işlerinin mümkün olduğunca az etkilenmesini istiyor.

Hayat normale dönse bile online eğitim ve uzaktan çalışma modellerinin yaşamın vazgeçilmez birer parçası olacak.

İnsanların temel ihtiyaçlarını marketlerden karşıladığı bir süreçten, ekmeğini bile evde yapar hale gelmesi organik yaşama dönüşü de hızlandıracak. Birçok ülkenin, besin maddelerini organiğe dönüştürme çabası, zorunlu olarak insanların daha doğal yaşam biçimine dönüş yapmasına sebep olacaktır.

TEKNOLOJİ sosyal yaşamın bir parçasıyken, sosyal yaşam teknolojinin bir parçası olmaya doğru yöneldi. Birçok uluslararası görüşmeler, toplantılar, konferanslar sosyal izolasyon dahilinde video konferans aracılığıyla gerçekleştirildi. Devlet Başkanları video konferans yöntemiyle görüşmeler yaptı ve ülkelerindeki görüşmelerde de bu yöntemi kullandı. NATO toplantısı ilk kez video konferansla toplandı. Önemli bir endüstri konferansı ilk kez tüm dünyadan 1000’in üzerinde katılımcı ile etkinlik düzenledi. Teknoloji insan ilişkilerinde önemli bir rol oynamaya başladı. Akıllı telefonlar ile kısmen takip edilebilir olan insanlar İsrail’in koronavirüs salgını sebebiyle hataya geçirdiği izleme yöntemiyle daha sık takip edilebilir bir süreci başlattı. İsrail, askeri faaliyetlerde kullanılan takip teknolojisini Korona hastalarının tespit edilmesi için kullanılmasına izin veren bir kanunu onayladı.

Pandemi Covid19